Ennek a típusú olasz zárnak a száma a piacon sokkal kevesebb, mint a hasonlóan kinéző, szintén ugyanazon a működési elven működő, tollas kulcsos záraké. A teljesség igénye nélkül: Mottura, Cisa, Dierre, Viro, Securemme, stb. Ettől függetlenül jó pár ezer darab olyan bejárati ajtó van beszerelve Magyarországon, amelyben ez a precíziós, finom működéssel bíró ajtózárszerkezet védi a tulajdonos értékeit, illetve magánszféráját. Különböző típusú bejárati ajtókba van beépítve, hiszen annak idején több cég is foglalkozott ennek a zárnak a szerelésével. Ezért is szoktunk fényképet kérni emailben az ügyféltől, hogy mennyi szerelési idővel kell kalkulálunk a helyszínre érkező zárszerelő szakember számára. Ajtó- illetve szerelés függvényében alakul az ár, de nagyjából 105.000 Ft-os komplett zárcseredíjjal kell kalkulálni.
A zárcsere összegén felül van-e kiszállási díj, ami az ügyfelet érinti?
Cégünk nem szokott játszadozni az árakkal, amikor közöljük a zárcsere komplett díját, akkor arra már semmilyen egyéb díj nem tevődik rá. Ez abban az esetben igaz, ha látjuk azt a fotót, amit az ügyfél elküldött nekünk a saját ajtajáról. Ezért is szoktunk képet kérni e-mailben mindenkitől. Ha valaki nem tud képet küldeni, mert esetleg nem ért a technikához vagy mert nincs lehetősége, annak tól-ig árat mondunk, és ha elfogadja, megcsináljuk azt is. A fent meghirdetett 105.000 forintos zárcsere költsége nem tartalmazza a kilincs cseréjét, illetve csak Budapest területén érvényes ez az ár. Amennyiben Pest megyében vagy vidéken van ilyen Sab zárcserére szüksége, egyedi ajánlatot szoktunk adni. Vidékre nem jellemző, hogy kiszállnánk, hiszen mind kilométerben, mind időben hosszabb a folyamat, ami nem fér bele a szervíz idejébe.


Mit tartalmaz a végösszeg, amelyet kiajánlunk a zárcsere felől érdeklődőknek?
Budapest területén, ha tollas kulcsos el Sab zárcserét szeretne tőlünk kilincs-cserével együtt kérni, akkor ennek a komplett költsége 120.000 forint. Ez mindenre vonatkozik, szétszedés, összerakás, beállítás, garancia, kiszállás. Cégek esetében, ha valaki el szeretné ezt elszámolni, a 27 százalékos Áfát rászámoljuk, amit cégként vissza tudnak igényelni.
Hogy érkezik az ügyfélhez az új ajtózár, mit kell róla tudni?
Mint magyarországi forgalmazó, mi hozzuk be ezt a zárat Olaszországból, tőlünk veszik a vállalkozások, illetve a szaküzletek, úgyhogy a legjobb helyen van, ha vásárolni vagy cseréltetni akar velünk. A vásárlásnál telefonon egyeztessen velünk a részletektől, személyes átvételre nincs lehetőség, csak postai vagy GLS csomagküldő szolgálat keretein belül. Mi gyári dobozban visszük az új 1580/28 típusú Sab tollas kulcsos zárszerkezetet a zárcsere helyszínére, melyet az ügyfél előtt bontunk ki. Ez az zár jobbos és balos kivitelű nyitásra egyaránt alkalmas. Az új zárhoz a doboz tartalmaz 3 darab, szigorúan a gyár által lefóliázott kulcsot. Amennyiben ez kevés az ügyfélnek, a pótkulcsok másoltatásáról saját magának kell gondoskodnia, mi ezt nem tesszük meg biztonsági okok miatt.
Milyen információnak kell még lennie a tulajdonosnak a Sab zár kulcsairól?
Ehhez a zárhoz tollas kulcsok tartoznak, nem pedig hagyományos, rövid cilinderkulcsok. Fontos tudnivaló, hogy ezek az úgynevezett bástyás, fogazott kulcsok hamarabb sérülnek, pláne azok, amelyeknek a fogazata úgy van gyárilag kialakítva, hogy a toll végére van hagyva a legmagasabb fog. Persze, mi nem látunk bele a zacskóba és nem is bontjuk ki, úgyhogy zsákbamacska, hogy milyen kulcsot kap az ügyfél. Egy a lényeg, ezeket nem szabad dobálni, óvatosan kell kezelni őket a zárás-nyitás esetében is, lassú, türelmes fordulatokat kell végezni. Amennyiben kulcs- vagy zár akadozást észlelünk, ne erőltessük, és mielőtt még betörne a kulcs, hívjunk zárszerelő szakembert, akivel nézessük át az ajtót, hátha meg tudja előzni a bajt!
Miért kell kilincset cserélni egy húszéves, elhasznált Sab ajtózár esetében?
Semmi nem kötelező, csak ajánlott, igaz ez a mondás a kilincs-cserére is. 20 évvel ezelőtt még nem voltak beépített rugós kilincsek, csak tömör rézből készült, nehéz kivitelű markolatok. Ezek elvégezték a munkájukat, 20 éven keresztül szolgálták a zárral együtt az ügyfelet, de a mai modern világnak köszönhetően, már sokkal esztétikusabb, könnyebb, precíziós használatú, egyszerűbb kilincseket gyártanak. Nem beszélve arról, hogy az új kilincsek könnyebbek, illetve saját rugóztatásuk van, ami a zárszerkezet élettartalmát akár 5 évvel is meghosszabbítja. Mivel a régi kilincs tömör volt, ezért a súlyánál fogva éveken keresztül folyamatosan terhelte zármechanikát. Ezért van az, hogy a legtöbb Sab zár esetében a zár hibátlanul forog, de a kilincset már alig lehet lenyomni. Általában egy ilyen kilincsgarnitúra 15.000 forint plusz költséget von maga után a zárcsere ára felett.
Mennyi a szerelési idő, ha zárcserére szánjuk el magunkat, mert új lakásba költöztünk?
A szerelési idő változó, hiszen különböző ajtókban vannak telepítve ezek az olasz Sab zárak. Ha a legegyszerűbb ajtótípust vesszük, akkor másfél óra a szerelési idő, ha viszont valami bonyolultabb, összetettebb kialakítással van installálva a zárszerkezet akár két-két és fél óra is lehet a csere ideje. Ettől függetlenül, minden típusú, akár házilag vagy egyedileg készített bejárati ajtóban vállalunk garanciális, Sab 1580/28 típusú zárcserét Budapesten. Ennek házilag nekiállni nem szabad, nem ajánlott, hiszen bonyolultabb folyamat, illetve a garanciát csak akkor vállalja az üzlet vagy a gyártó, ha szakszervíz építi be a terméket.

